Zajęcia w świetlicy Godziny otwarcia świetlicy Wychowawcy świetlicy "BEZPIECZNA I PRZYJAZNA - świetlica szkolna" Godziny pracy psychologa Godziny pracy pedagoga/pedagoga specjalnego Autyzm i zespół Aspergera Co robić w wolnym czasie ? Godziny otwarcia biblioteki Program "Książki naszych marzeń" AKTYW BIBLIOTECZNY Wielka Liga Czytelników Klub Interesującej Książki Klub Młodego Czytelnika Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Zasady zachowania na Teams Projekt "Mała książka- wielki człowiek" Postawowe zasady netykiety Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Pedagog,Psycholog, Biblioteka, Świetlica,

Postawowe zasady netykiety

1. Traktuj ludzi tak, jak chcesz, aby traktowali Ciebie

Internet to nie tylko wirtualne połączenia: to przede wszystkim ludzie, których należy szanować.

2. Sprzeciwiaj się hejtowi

Nawet jeśli dotknie Cię hejt, nie reaguj podobnie. Nie daj się sprowokować, nie umieszczaj poniżających komentarzy czy grafik.

3. Nie nadużywaj CAPS LOCKA

Jeśli nie chcesz, by postrzegano Cię jako osobę, która „krzyczy” lub „rozkazuje” – nie pisz wyłącznie WIELKIMI LITERAMI.

4. Pisz po polsku

Ortografia, właściwa odmiana, zwroty grzecznościowe – działają w internecie tak samo jak w komunikatach analogowych. Stosuj prosty, grzeczny język dostosowany do odbiorców i miejsca, w którym piszesz.

5. Nie używaj wulgaryzmów

Nigdy ich nie używaj! Język polski jest piękny i bogaty. Daje tak wiele możliwości, by przekazać treści.

6. Nie przesadzaj z emotikonami

To prawda, emotki są wspaniałe. Mogą w skrótowy sposób dodać komentarz, wzmocnić przekaz, ubarwić wypowiedź. Różne obrazki i buźki wyglądają ładnie i wesoło, ale...

Wszystko, co dobre trzeba jednak stosować z umiarem. Pamiętaj, że to dodatek do całej wypowiedzi, a nie odwrotnie.

7. Nie trolluj

czyli nie publikuj zaczepnych treści wyłącznie. Raczej: dyskutuj, elegancko i kulturalnie.

8. Uważaj na fake newsy

Trafiasz w sieci na zaskakujące wiadomość, w emocjach podajesz dalej. Z czasem okazuje się, że to kłamstwo, ktoś publikuje krótkie sprostowanie – ale obraz ż się utrwalił. Zanim opublikujesz jakąś szokującą wiadomość, sprawdź!

9. Nie udostępniaj cudzej własności bez podania źródła.

Ta zasada dotyczy np. artykułów blogowych, dzieł sztuki i filmów, których autorem jest inna osoba.

10. Nie rozsyłaj wirusów.

Sprawdzaj zawartość swoich dysków. Możesz zaprzepaścić efekty ciężkiej pracy innego Internauty.