Nawigacja

Patron Szkoły Symbole Narodowe Informacje Nauczyciele Oddziały/klasy Nasza Dzielnica Model Absolwenta Losy Absolwentów Sylwetki Absolwentów

Nasza Placówka/Nasza Dzielnica

Nasza Dzielnica

Ujejsce były wsią rodową Ujejskich herbu Nowina. W połowie XIV wieku nosiły nazwę Ujeździec Bliższy. W skład wsi wchodził przysiółek znany jako Ujejska Piła (póżniejsza Ujejska Kuźnia a dzisiejszy Antoniów).

W ogrodzie przykościelnym znajduje się stara drewniana kaplica p.w. św. Katarzyny. Jej budowa jest datowana na 1784 r..

W połowie drogi do Trzebiesławic, po prawej stronie rozciąga się widok na Bukową Górę (365,6 m npm.), oraz Górę Bocianek (376,8 m npm.).

"Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" TOM XII z roku 1892 pisał o tym miejscu: W XV wieku Uyeszdzecz i Uyezdzecz, wieś kolonia i folwark nad rzeką Czarną Przemszą, powiat będziński, gmina i parafia Wojkowice Kościelne, odległe 10 wiorst od Będzina, przy drodze z Dąbrowy Górniczej do Siewierza; wieś 89 domów, 635 mieszkańców, 982 morgi; kolonia 2 domy, 16 mieszkańców, 33 morgi; folwark 8 domów, 1046 mórg dworskich; karczma 1 dom, 2 morgi. W 1827 roku 78 domów, 448 mieszkańców. We wsi szkoła początkowa, na folwarku piec wapienny, suszarnia nasion leśnych, plantacya morwy. Dobra Ujejsce (własnosć Kramstów) składały się r. 1875 z folwarku Ujejsce i Wygięłzów, rozl. morg 2807: Folwark Ujejsce grunty orne i ogrody morg 221, łak morg 107, pastwisk morg 202, lasu morg 1636, zarośli morg 48, w osadach morg 157, wody morg 1, nieużytków morg 17; budynków murowanych 10,drewnianych 13; folwark Wygiełzów ornych i ogrodów morg 198, łąk morg 5, wody morga 1, nieużytków morg 5; las nieurządzony. Wieś Ujejsce os. 113, morg 1181; wieś Wygiełzów os. 17, morg 198. W połowie XV wieku wieś Ujezdziecz Bliższy, własnosć Mateusza, Andrzeja i Mikołaja herbu Nowina, miała 2 łany km., dające dziesięcinę plebanowi w Siewierzu a kolendę plebanowi w Wojkowicach. Część Ujezdziecz Dalszy, własnosć Stanisława i Jana Grabowskich, miała 4 łany km. i folwarki, dające też dziesięcinę do Siewierza a kolendę do Wojkowic. Obie części płaciły świętopietrze.

Po dawnych podziałach wsi pozostały stare nazwy, używane przez część mieszkańców tej dzielnicy do dzisiaj.

Dwór - to część ujejsca położona w pobliżu kościoła. Po dawnym dworze pozostał starodrzew, fragment murowanego ogrodzenia i przytoczona wyżej kapliczka.

Buczyny - dawniej nazywana Chruszczami część Ujejsca na pograniczu z Trzebiesławicami. Jest to miejsce porośnięte lasem bukowym, który to podobno rozrósł się od kilku buków zasadzonych tam przez ówczesnych mieszkańców w lesie iglastym.

Bagienko - to przysiółek w południowej części dzielnicy. Nazwa wywodzi się z występujących tam kiedyś mokradłami.

Dębina - to przysiółek w północno-wschodniej części dzielnicy. Nazwa pochodzi od rosnących tam dębów.

Dymniki - to okolice pól uprawnych, na kórych dawniej miejscowi chłopi po wykopkach palili na polach pozostałe łodygi, które dawały bardzo duże zadymienie okolicy. Nazwa zwyczajowa przylgnęła do tej okolicy do dnia dzisiejszego.

Przez łąki ciągnące się od strony Antoniowa, przepływa rzeka Trzebyczka.

 

Wiadomości

sp25ujejsce@wp.pl

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2
    42-520 Dąbrowa Górnicza
    Mieszka I 20
  • Sekretariat 32 264 - 06 - 97
    tel. bezpośredni -
    przedszkole 32 264 - 09- 31

Galeria zdjęć