Nawigacja

Zajęcia w świetlicy Godziny otwarcia świetlicy Wychowawcy świetlicy "BEZPIECZNA I PRZYJAZNA - świetlica szkolna" Godziny pracy psychologa Godziny pracy pedagoga/pedagoga specjalnego Autyzm i zespół Aspergera Co robić w wolnym czasie ? Godziny otwarcia biblioteki Program "Książki naszych marzeń" AKTYW BIBLIOTECZNY Wielka Liga Czytelników Klub Interesującej Książki Klub Młodego Czytelnika Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Zasady zachowania na Teams Projekt "Mała książka- wielki człowiek" Postawowe zasady netykiety Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Pedagog,Psycholog, Biblioteka, Świetlica,

Klub Młodego Czytelnika

2015/2016:

  • We wrześniu 2015r. roku  rozpoczął swoją działalność Klub Młodego Czytelnika. Uczniowie klas IV -VI uczestniczyli w konkursie na logo klubu. Jednogłośnie zwyciężyła praca Weroniki Kutiak z kl. V.Członkowie klubu chętnie angażują się w organizację imprez bibliotecznych. 9XI odbył się "Quiz wiedzy o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego " dla kl. VI. Prezentację multimedialną przygotował Tomasz Wójcik z kl. V. Pozostali członkowie klubu ułożyli ciekawe pytania i przeprowadzili konkurs o patronie szkoły dla swoich starszych kolegów.
  • 23 XI uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat legend miast polskich, podczas konkursu "Polskie miasta w baśniach i legendach." Konkurs został przygotowany we współpracy biblioteki szkolnej z Miejską Biblioteką Publiczną nr 17 w Dąbrowie Górniczej. Także i tym razem Klub Młodego Czytelnika aktywnie włączył się w organizację konkursu. Dyplomy i drobne upominki otrzymali: Agata Jarosz - I miejsce, Małgorzata Musiał - II miejsce oraz Bartosz Markowicz - III miejsce. Gratulujemy!

 

  • 7 grudnia do biblioteki szkolnej zawitały dzieci 4 i 5 letnie z oddziałów przedszkolnych. Okazją do spotkania było mikołajkowe czytanie. Przedszkolaki uważnie słuchały opowiadania o św. Mikołaju " Mikołaj i jego czeladka", które dla najmłodszych czytali przedstawiciele Klubu Młodego Czytelnika. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania dotyczące wyglądu oraz specyfiki pracy św. Mikołaja. Odzwierciedleniem świetnej znajomości tematu okazały się pamiątkowe rysunki z wizerunkiem św. Mikołaja.

  • 21 grudnia Klub Młodego Czytelnika włączył się w kolejną akcję promującą czytanie. Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia z inicjatywy biblioteki szkolnej i Publicznej Biblioteki Miejskiej Filia nr 17 w Dąbrowie Górniczej odbyło się świąteczne czytanie dla uczniów kl. 1-3 o tradycjach bożonarodzeniowych w krajach europejskich.

  • 19 stycznia Klub Młodego Czytelnika przygotował akcję promocyjną książek pozyskanych dzięki udziałowi w programie" Książki naszych marzeń". Zamówione pozycje książkowe były opracowane na podstawie ankiet uczniów na temat ulubionych książek, a także pozytywnej opinii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Katowicach. Bardzo pomocny okazał się również Aktyw Biblioteczny, który pieczętował, oklejał i okładał w folię zakupione właśnie pozycje.

    Akcja wypożyczania nowości książkowych na korytarzu przez członków Klubu Młodego Czytelnika i Aktywu Bibliotecznego zakończyła się sukcesem. Uczniowie z wszystkich klas przybyli, żeby wybrać coś dla siebie. Na efekty nie trzeba było długo czekać, niektórzy już na przerwie rozpoczęli czytanie lektury.

  •  26 stycznia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie " Poranek z poezją". Swoją obecnością uroczystość uświetnili:  pani Dyrektor oraz zaproszeni Rodzice i Dziadkowie, którzy recytowali uczniom klas IV - VI  ulublione wiersze ze szkolnych lat. Swoją interpretację wybranych wierszy zaprezentowali również nauczyciele naszej szkoły: pani I. Łonak oraz pan M. Guzy.

  • 18 grudnia 2015r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Okazją do ustanowienia Henryka Sienkiewicza patronem 2016 roku był fakt, że właśnie w tym roku przypada 100 rocznica śmierci pisarza.

    07 marca Klub Młodego Czytelnika podczas Maratonu czytania przypomniał swoim koleżankom i kolegom dzieła wielkiego Polaka : cykl "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis" czy "Rodzinę Połanieckich". Razem z Biblioteką Miejską Filia 17 w DG uczniowie czytali lekturę szkolną polskiego noblisty "W pustyni i w puszczy". Głośne czytanie powieści odbyło się w nowo otwartej sali rekreacyjnej "Świetlica cicha" w konwencji "piżama party". Uczniom bardzo się spodobał pomysł czytania w takiej niekonwencjonalnej formie. Miejmy nadzieję, że to wydarzenie zaprocentuje czytaniem w domu przed snem.

  • 2016/2017:

  • 30 września zakończył się w Przedszkolu tydzień z książką. Codziennie Dzieci przynosiły swoje ulubione książki, a Nauczycielki czytały ich fragmenty. Jeden z Przedszkolaków zaprezentował już wyćwiczoną umiejętność czytania, za co dostał oklaski od swoich kolegów i koleżanek z grupy. 29 września obchodziliśmy w Przedszkolu "Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania". W tym dniu dzieci mogły się przebrać za ulubioną postać z książki lub bajki, albo mieć na sobie koszulkę z ulubioną postacią. W tym dniu najwięcej Dzieci przyniosło książki. Były tym zachwycone, mogły obejrzeć swoje książeczki wspólnie z kolegami. 

    Głośnego czytania nie mogło zabraknąć w tym dniu w bibliotece szkolnej. Na czytanie przygód Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego, przybyły Świetliczaki z kl. II i III wraz z wychowawcami .

  • 1 grudnia 2016r. odbył się w bibliotece szkolnej ,,Quiz wiedzy o życiu i twórczości Stefana Żeromskiegoʼʼ dla klasy VI. Quiz przygotowali członkowie Klubu Młodego Czytelnika z klasy V. Najlepiej ze znajomością twórczości patrona poradziła sobie drużyna w składzie: Weronika Kutiak, Jakub Mańko oraz Martyna Ostaszowska.

    1 grudnia członkowie klubu przeprowadzili także w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia 17 konkurs czytelniczy dla klas II-III: ,,Polskie miasta w baśniach i legendachʼʼ Uczniowie byli fantastycznie przygotowani. Dopiero po dogrywce udało się wyłonić finałową trójkę: III miejsce - Hanna Wcisło kl. IIb, II miejsce - Jakub Wystub kl. III, I miejsce - Natalia Górska kl. III. Gratulujemy!!!

  • W dniach 11.10.2016r – 08.12.2016r trwał w poszczególnych klasach ,,Maraton czytaniaʼʼ. Uczniowie czytali legendy, baśnie oraz wybrane lektury zarówno w bibliotece szkolnej jak i w klasach czy w świetlicy cichej.

    Istotą akcji było upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci. Do promocji czytania włączyła się także MBP Filia 17. Wspólne czytanie baśni: J. W. Grimm ,,Wilk i 7 koźlątekʼʼ odbyło się w klasie III. Po omówieniu lektury uczniowie wykonali piękne ilustracje, które posłużyły do nagrania audiobooka.

  • Spotkanie z autorem  - 23 marca uczniowie klasy IV mieli okazję spotkać się z Joanną Olech - pisarką, ilustratorką, krytykiem literackim, autorką lektury szkolnej ,,Dynastia Miziołkówʼʼ, która zdobyła wiele nagród i wyróżnień m. in. nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Pisarka poprowadziła bardzo ciekawe warsztaty z młodzieżą, dotyczące znajomości treści książek jej autorstwa oraz specyfiki pracy pisarza. Uczniowie mogli zadawać pisarce pytania, mieli także szansę pozyskać inne znane publikacje autorki: m.in. ,,Bal piłkarzyʼʼ, ,,Opowiadania z magią i dreszczemʼʼ czy ,,Trudne słówkaʼʼ

    Spotkanie autorskie poprzedziło zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Młodzież obejrzała czytelnię, salę multimedialną, salę wyobraźni, wystawy czasowe, archiwum oraz serce biblioteki: Dział gromadzenia i opracowania zbiorów bibliotecznych. http://sp25dg.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=214

  • 17 maja Klub Młodego Czytelnika przeprowadził w MBP Filia 17 konkurs recytatorski dla uczniów kl. IV – VI. W jury zasiadła m. in. uczennica kl. VI Sara Krajniewska – wielokrotna laureatka konkursów recytatorskich. Po burzliwych obradach jury ogłosiło wyniki: I miejsce- Wiktoria Kosznicka kl. V, II miejsce – Oliwia Baran kl. V, III miejsce – Wiktoria Zastrzeżyńska kl. V, wyróżnienia – Agata Jarosz kl. IV oraz Hubert Lech kl. IV.

  • 14 czerwca klasy IIa, IIb oraz klasa V uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Pawłem Beręsewiczem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu: ,,Popularni czytają. Paweł Beręsewicz jest autorem powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci m.in. „Co tam u Ciumków”, ,,Pan Mamutko i zwierzęta”czy „Na przykład Małgośka”. Jest laureatem nagrody „Guliwera”, konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Wyjazd do MBP poprzedziły lekcje biblioteczne dotyczące twórczości autora książek.

   2017/2018 

  • 15 listopada odbył się III Quiz Wiedzy o Życiu i Twórczości Stefana Żeromskiego. Tradycyjnie w przygotowania quizu włączył się Klub Młodego Czytelnika.
  • /pozostałe zadania opisane są w zakładce "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa"/
  • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci- Święto obchodzone jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. 
  • 2018/2019
  • Klasy V-VII realizowały, trwający od 3 września do 30 listopada,  program edukacyjny dla szkół: „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości”. Program był  częścią kampanii społecznej Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem programu było przedstawienie uczniom pozytywnych wartości, wskazanie korzyści płynących z ich zastosowania w codziennym życiu oraz przećwiczenie pod okiem nauczyciela sytuacji, w których to zastosowanie jest wskazane. Równoważnym celem było propagowanie czytelnictwa oraz umacnianie roli literatury jako moralnego kompasu i źródła inspiracji przy podejmowaniu ważkich decyzji. Program nauczania wartości obejmował piętnaście  uniwersalnych wartości moralnych tj. szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, przyjaźń czy życzliwość.

Uczestnicy programu zobowiązani byli do:
-zrealizowania zajęć według co najmniej 3 dowolnie wybranych scenariuszy,
-wykonania i udostępnienia organizatorowi artystycznej interpretacji wartości z każdego zrealizowanego scenariusza (fotografie, plakaty itp.),
-wypełnienia on-line ankiety ewaluacyjnej/sprawozdania
-wykonania przez uczniów pod nadzorem nauczyciela prezentacji filmowej (długość nagrania do 3 minut) przedstawiającej jedną dowolnie wybraną wartość spośród wartości omawianych w scenariuszach.

  • Klub Młodego Czytelnika przygotował dla młodszych kolegów i koleżanek grę historyczną ,,Nasza Niepodległa”. Klub opracował regulamin gry, pytania, ciekawostki oraz wykonał plansze do rozgrywek. W turnieju rywalizowały ze sobą trzyosobowe zespoły z klas IVa, IVb oraz klasy V, które musiały się wykazać znajomością faktów z historii Polski. Po wyłonieniu najlepszych znawców historii z poszczególnych oddziałach, nastąpił finał. W ostatecznych potyczkach I miejsce zajęła Natalia Górska kl. V, II miejsce Dawid Skrodzki kl. IVb oraz III miejsce Amelia Garczyk z klasy IVa. Gratulujemy i zapraszamy do kolejnych edycji.

Wiadomości

sp25ujejsce@wp.pl

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2
    42-520 Dąbrowa Górnicza
    Mieszka I 20
  • Sekretariat 32 264 - 06 - 97
    tel. bezpośredni -
    przedszkole 32 264 - 09- 31

Galeria zdjęć